Nöje

Kungligt och spännande på Auktionskammaren

Kungligt och spännande på AuktionskammarenKungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 2Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 3Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 4
Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 6Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 7Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 8Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 9
Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 11Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 12Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 13Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 14
Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 16Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 17Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 18Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 19
Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 21Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 22Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 23Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 24
Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 26Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 27Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 28Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 29
Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 31Kungligt och spännande på Auktionskammaren bild nr 32

På söndag är det dags för höstens kvalitetsauktion 6 december hos Auktionskammaren i Vätterbygden.

Bland toppnumren märks 13 porträtt av svenska kungligheter från Gustav Vasa till Adolf Fredrik, utförda under 1700-talet och i samtida förgyllda ramar krönta av riksvapnet. Utropspris 30 000:- men kan med tanke på det stora intresset komma att inbringa betydligt mer säger antikhandlaren Jeppe Järnström.

Auktionen bjuder även på en fin målning av Prins Eugen med Jönköpingsproveniens som tidigare aldrig saluförts.
John Bauer finns representerad med en akvarell föreställande en prinsessa och en riddare samt 5 stycken träsnitt som sällan bjuds ut till försäljning.

Bland auktionens drygt 520 utrop återfinns allt från högklassiga internationella antikviteter till 1900-talets svenska designikoner.

Se bilder
Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen