Sport Fotboll

Markus Tegebäck får A-lagskontrakt med J-Södra

J-Södra har skrivit ett a-lagskontrakt med 18-årige Markus Tegebäck för de tre kommande åren. Tegebäck hade lärlingskontrakt ifjol och har sedan sommaren 2012 spelat för J-Södra.

Som 15-åring värvades Markus från Norrahammars IK av just Jimmy Thelin som då var klubbens U17 tränare. 

J-Södras tränare Jimmy Thelin:

– Markus är en spelare som har har spännande egenskaper i sitt spel. Bra balans, bra speluppfattning och är lojal i sitt spel. Han har kämpat sig upp genom akademin och har tagit för sig på ett bra sätt i a-truppen. Markus har visat att han är beredd att göra det hårda arbete som krävs för att representera Jönköpings Södra säger J-Södras tränare Jimmy Thelin på klubbens hemsida.

 

Fakta

FAKTA: MARKUS TEGEBÄCK
Född: 1997-03-28
Moderklubb: Norrahammars IK
Tröjnummer: #20

Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen