Fredrik Lindeborg slutar som målvaktstränare för J-Södra

Fredrik Lindeborg slutar som målvaktstränare för J-Södra

Fredrik Lindeborg har varit målvaktstränare för för U17 och U19 under fem år och nu lämnar han efter fem år i J-Södra för att flytta till Stockholm. 

Fredrik har också varit målvaktsansvarig för hela ungdomsakademin och arbetat fram klubbens målvaktsutbildningsplan för ungdomsmålvakterna. Han har också utbildat målvakter och tränare i andra klubbar vid flera tillfällen skriver J-Södra.

LÄS MER: Bergendahl och Lidén klara för nya tränare för ungdomsakademin

Viktig kugge

– Fredrik har varit en viktig kugge och vi tackar honom varmt för det han har bidragit med till klubbens spelarutveckling, säger Gustaf Söderström, akademichef J-Södra.

ÄS MER: J-Södras U17 killar sprang ifrån och vann mot Kalmar FF

– Fredrik är mycket noggrann och professionell i sitt uppdrag. Han är dessutom en mycket trevlig person som är bra att ha att göra med. Fredrik lämnar ett tomrum efter sig men vi önskar honom all lycka med sitt fortsatta liv i Stockholm, säger Gustaf Söderström.

Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen