Sport Skidor Jönköping

Eric Rosjö och Adam Persson uttagna till längdjuniorlandslaget

Eric Rosjö och Adam Persson uttagna till längdjuniorlandslaget

Eric Rosjö och Adam Persson från IF Hallby SOK och Leo Johansson Skillingaryds FK har blivit uttagna till Svenska längdjuniorlandslaget och kommer att representera Sverige i internationella sammanhang under nästa säsong.

Längdlandslaget satsar på en stor trupp inför nästa säsong med totalt femtioen åkare som är uttagna till tre olika träningsgrupper. I A-laget ingår tio herrar och nio damer, i utvecklingslaget åtta herrar och åtta damer och i juniorlaget finns åtta herrar och åtta damer varav totalt tre juniorer från Småland.

När Svenska skidförbundet presenterade kommande säsongs träningsgrupper så stod fokus på att Charlotte Kalla som väljer att träna själv fram till första landslagsframträdandet nästa säsong. Johan Olsson och Daniel Richardsson har valt att träna tillsammans med landslaget igen.

Målet för svensk skidåkning är medaljer i VM som avgörs i Lahtis samt junior-VM och U-23-VM som avgörs i Salt Lake City 2017.

Landslagets träningsgrupper 2016/2017

A-laget damer
Hanna Falk, Ulricehamns IF
Anna Haag, IFK Mora SK
Sofia Henriksson, Piteå Elit
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK
Stina Nilsson, IFK Mora SK
Jonna Sundling, IFK Umeå 
Linn Sömskar, IFK Umeå 
Emma Wikén, Åsarna IK
Jennie Öberg, Piteå Elit

Tränare: Johan Granath och Ole Morten Iversen

A-laget herrar
Jens Burman, Åsarna IK
Calle Halfvarsson, Falun/Borlänge SK
Marcus Hellner, Gellivare Skidallians
Martin Johansson, IFK Mora SK
Emil Jönsson, IFK Mora SK
Johan Olsson, Åsarna IK
Teodor Peterson, IFK Umeå
Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF
Oskar Svensson, Falun/Borlänge SK
Viktor Thorn, Ulricehamns IF

Tränare: Lars Selin och Ola Ravald

Utvecklingslaget
Damer

Hedda Bångman, Offerdals SK
Maja Dahlqvist, Falun/Borlänge SK
Elin Mohlin, Åsarna IK
Maria Nordström, Ulricehamns IF
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Evelina Settlin, Hudiksvalls IF
Jenny Solin, Sollefteå Skidor
Lisa Vinsa, Piteå Elit

Herrar
Simon Andersson, Falun/Borlänge SK
Axel Ekström, Garphyttans IF
Simon Lagesson, Åsarna IK
Gustav Nordström, Borås SK
Simon Persson, IFK Umeå
Björn Sandström Täfteå Skidor
Carl Quicklund, Östersunds SK
Karl-Johan Westberg, Borås SK

Tränare: Fredrik Uusitalo

Juniorlaget
Damer

Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF
Johanna Hagström, Falköpings SK
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
Moa Lundgren, IFK Umeå
Moa Olsson, Vansbro AIK
Emma Ribom, Kalix SK
Linn Svahn, IFK Umeå 
Emma Tahlin, Hudiksvalls IF

Herrar
Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF
Fredrik Arnberg, Stockviks SF
Jonas Eriksson, Falun/Borlänge SK
Hugo Jacobsson, Falun/Borlänge SK
Leo Johansson, Skillingaryds FK
Jacob Nystedt, Hudiksvalls IF
Adam Persson, IF Hallby SOK
Eric Rosjö, IF Hallby SOK

Tränare: Martina Höök

Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen