Kvalitetsauktion med Calle Örnemark

Kvalitetsauktion med Calle ÖrnemarkKvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 2Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 3Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 4
Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 6Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 7Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 8Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 9
Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 11Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 12Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 13Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 14
Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 16Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 17Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 18Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 19
Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 21Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 22Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 23Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 24
Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 26Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 27Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 28Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 29
Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 31Kvalitetsauktion med Calle Örnemark bild nr 32

Nu på söndag 22 maj är det dags för vårens kvalitetsauktion hos Auktionskammaren i Vätterbygden.

- Bland auktionens 700 utrop märks bl a en omfattande samling antika tenn och silverföremål efter tenngjutaren och antiksamlaren Thorild Knutson Gränna varav 8 stycken !! silverbägare tillverkade i Gränna under 1700-talet säger Camilla Ericsson till Jmini.

Jönköpingskonstnären Calle Örnemark finns representerad med inte mindre än sju stycken färgglada träskulpturer. Vill man duka kungligt köper man en stor linneduk, 545x268 cm som bär Oscar II:s monogram under kunglig krona.

För nostalgiker finns även ett antal objekt som har proveniens Backgården Jönköping.
Eller varför inte införskaffa en avancerad ångmaskin av märket Märklin från 1919 i närmast nyskick och med originallåda av trä.

Se bilder
Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen