Sport Jönköping

Storslam för Jönköpingsfighters i Skåne

Storslam för Jönköpingsfighters i SkåneStorslam för Jönköpingsfighters i Skåne bild nr 2

Jönköping Kickboxingklubb stod för en succéartad insats under helgens tävlingar i Ängelholm. Klubbens fyra tävlande plockade hem två guld och två silver.

I helgen möttes nio kickboxningsklubbar från södra Sverige i ‘‘Fight 58’’ i Ängelholm. För Jönköping blev det en rejäl succé.

Klubben kom med  fyra tävlande och plockade hem två guld och två silver.

Denna gången var det endast herrar i truppen. Yttre omständigheter och det allmänna skadeläget gjorde att tjejerna fick stå över denna gång, skriver klubben i ett pressmeddelande.

Jonna Sundling, klubbens flerfaldiga SM-mästarinna, dras med en fotskada men kunde inte hålla sig borta från hetluften. Hon följde i stället med laget som assisterande coach och stöttade de tävlande från ringhörnan.

– All heder till alla tävlande i laget som gjorde mycket fina prestationer oavsett valör på medaljen men helgens stora bragd får nog den mycket välmeriterade Pontus Thor anses ha stått för. Den 26 årige busschauffören från Husqvarna, gick för utmaningens skull upp i viktklass till matcher i tungvikt och mötte fighters mer än 10 kilo tyngre än honom själv och vann ändå guld, säger coachen Robert Ek.

Den här artikeln har även publicerats på JKPGLive.se.

LÄS MER: Jönköping kickboxing vann tre silver

LÄS MER: Fina framgångar för Jönköping kickboxingklubb i Mars Open

 

Se bilder
Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen