Kultur

Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb

Diplomregn över Bankeryds FotoklubbDiplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 2Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 3Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 4
Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 6Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 7Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 8Diplomregn över Bankeryds Fotoklubb bild nr 9

Läsarnyhet. Det blev många glada besked vid årets sista månadsmöte då inte mindre än 20 diplom, 14 presentkort och RSF:s årsbok för 2017 delades ut. 

Ordförande Leif Arvidsson tackade alla som bidragit till klubbens ekonomi genom att ta fram och sälja/distribuera 2017 års almanacka, som är förutsättningen för klubbens verksamhet. Han berättade vidare, att bilderna ska ställas ut på Ryhov, Galleri R, 17 jan till 19 feb, tillsammans med tävlingsbidragen i Månadens Bild för oktober med temat ”Gemenskap”.

Fotolärare och elever jury
Magnus Thörewik, frilansfotograf och lärare på June Folkhögskola, och elever ställde upp som jury. Magnus presenterade de sakkunniga och väl genomtänkta omdömena och sade att eleverna uppskattat uppgiften, som ”var på riktigt”.

I färgklassen tog Camilla Svensson hem segern med sin bild ”Gemenskap i vått och torrt”. Juryn skrev: ”Less is more”. Bilden innehåller få detaljer och det är det som gör den så stark. Den stora himlen och det mäktiga havet i kontrast mot de små barnen. Tillsammans är starka. Den fina kompositionen och speglingen i vattenbrynet förstärker känslan ytterligare.

Bo Svensson vann i den svartvita klassen med ”Regndans”. Juryns utlåtande: Ett fantastisk bra fångat ögonblick! Glädjen, lagandan, stoltheten och gemenskapen - allt finns i barnens ögon. Stor eloge att fotografen har lyckats komponera bilden så bra i ett snabbt ögonblick som är omöjligt att arrangera

Ett dokument för framtiden
Med anledning av RSF:s (Riksförbundet Svenska Fotografer) två jubileer – 70 år sedan start och 40 år sedan första årsboken) delades ”Årsbok 2016/2017” ut gratis till alla medlemmar. En perfekt julklapp, tyckte alla. Klubben kunde glädjas åt att två medlemmar, nämligen Leif Arvidsson och Monica Engstrand fått med varsin bild i den förnämliga, helt reklamfria boken, som speglar RSF-medlemmarnas fotografiska verksamhet under respektive år och är ett dokument för framtiden.

Nådde uppsatta mål
Då alla månadstävlingar nu är genomförda och bedömda, kunde vinnarna i Månadens Bild totalt presenteras. Mats Persson var extra glad. Inte nog med att han nådde det mål han satte upp på förra årets decembermöte - att vinna den svartvita klassen påsikt (pappersbilder). Dessutom placerade han sig på 2:a plats i de båda klasserna digitalt svartvitt och digitalt färg.

Andreas Leffler avslutade kvällen med sitt föredrag ”Produktfoto – perfektion under tidspress” och medlemmarna fick en god inblick i en produktfotografs arbetssituation.

Se bilder
Kommentarer
comments powered by Disqus
Till toppen